Mira’cle ve Mozart!!

Sabahın köründe uçaktaki sohbet iki ülke arasındaki ilişkiler üzerine başladı. Viyana’ya ilk gelişime döndüm ben… Nehir daha 7 aylık bebek, yağmur altında caddelerini, parklarını, müzelerini keşfetmiştik eşimle 11 yıl önce… Neredeyse tüm müzelerinde, saraylarında en görkemli eserler Türk kuşatmasından kurtulmanın hikayesi üzerine kurgulu diye kalmış aklımda…

Evren Bingöl Mozart’tan devam etti bunun üzerine… En önemli eserlerinden Türk Marşı’nın aslında nasıl bir esinlenmenin sonucu olarak doğduğunu ve Türk etkilerinin baharattan müziğe kadar ne kadar çok yerde kullanıldığını uzun uzun anlattı. Öyle ki Dünyaca ünlü besteci Wolfgang Amadeus Mozart mehter marşının müzikal yürüyüşünden etkilenerek yazmış Türk marşını… Bunun üzerine Fazıl Say’ın ilgili eser üzerine uyarladığı caz versiyonunu izledik.. O nasıl bir yetenek öyle!

Hayıflandım kendi adıma müziği, özellikle de klasik müziği şu yaşıma kadar hayatıma katamamış olmama… Ama hiç altta kalır mıyım ve öğrenmenin yaşı mı varmış?! Hemen benim 5 yaşındaki Mira’nın yeni öğrenmeye başladığı piyano videolarının tamamını izlettim ben de Evren’e… Ahh Mira’m… Görmemişin çocuğu olmuş da denmez bana, üç tane var! Onun daha okuma yazma bilmeden nota öğrenmesi ile gururlanırken, notaların tüm hayata bıraktığı etkiyi dinlemeye başladım. Nota aslında hayatın içinde ne kadar çok yerde varmış. Notaların insan dünyasında bu kadar erken yaşta bu kadar büyük bir etki yaratabileceğini hiç tahmin etmezdim. Konservatuarda hocalık yapmış adama piyano anlatmaya kalkınca aldık dersi! Bir de selam gönderdik birlikte, Mira’mın küçük aklında, yüreğinde ve ardından tüm ailede bu müzik yolculuğunu başlatan piyano öğretmeni Beyza Hanım’a…

“Corporate Culture Jam” etkinliğinde Deniz’de ortak aklı ve inovasyonu nasıl hayata geçiriyoruz üzerine konuşmak üzere uçaktayım. Evren de Viyana merkezli iştirak bankamız DenizBank AG’de yüzden fazla Türk arkadaşımıza iletişimin hayatın içindeki değerini ve önemini anlatacak.

Dilime Türk Marşı dolanmıştı bir kere… Sunuma başlarken de iyi geldi ve sunum boyunca içimde çaldı, durdu sanki! 20 yıllık Deniz’in ilk gününden bugüne değişmeyen ortak akıl pratiklerini anlattım. Kutsal Salı günleri, Kaptanlar Toplantısı, Çalışma Grubu, Kaptanlar Denizcileri Geliştiriyor Programı, Üst Yönetim’in yelkenli tekne takım çalışması, bilakis- tersine mentörlük uygulaması, denizde mobil uygulaması üzerinden yapılan anketler, paylaşımlar falan derken aşağıdan yukarıya fikirlerin demokratik bir ortamda nasıl yeşerdiğini konuştuk.

Kahve arasında yine döndük mü iki ülkenin arasındaki tatlı-sert diyaloglara diğer katılımcılar ile?! Bu arada sohbete katılanların çoğu da bizim buradaki bankamız DenizBank AG’nin müşterisi ve hesaplarının bizde olduğunu, bizim şubedeki arkadaşlarımızın daha güleryüzlü, içten olduğunu, iletişim merkezini aradıklarında dahi bu içtenliğin farkedildiğini, internet bankacılığının diğer uygulamalara kıyasla çok daha başarılı olduğunu ilettiler.

Gurur ve harika duygularla ayrıldık etkinlik alanından ve bu sözleri söyleten ekip ile olan buluşmaya geçtik. Viyana’daki genel müdürlük binasında 200’den fazla, Avusturya’daki 27 şubede 130 ve Almanya’daki bölge ve 16 şubede 110 Denizci çalışıyor bu gururun arkasında… 20 milliyetten 26 dil konuşulabilse dahi, Almanca, İngilizce, Türkçe karışımı ortak bir dil, duygu oluşturmuşlar. Banka son 6 yılda beş kat büyümüş ve Avusturya’nın en büyük beşinci özel bankası konumuna gelmiş; bu aynı zamanda yurtdışındaki en büyük Türk bankası anlamına geliyor.

Dışarıda yürürken markanın gücünü nasıl hissediyorsanız, içeride de son dönemdeki başarının da verdiği coşkuyu, gururu herkesin dilinde, gözünde hissediyorsunuz. Farklı bir sahicilik, samimiyet var tavırlarında… Farklı bir sahiplenme ve işe yükledikleri anlam var ruhlarında… Bir kez daha doğru strateji ve doğru iş modeli ile neler yapılabileceğini, iyi liderlik ve iyi ekip ile nasıl başarılı olunacağını görüyorsunuz.

Bu satırları şu an İstanbul’a dönüş uçağında yazıyorum. Kulaklarımda Türk Marşı, hayalimde bu defa Fazıl Say değil de Mira’m çalıyor… Viyana’ya Deniz gelmiş…

iyiYE

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s