Benim Adım İzzet, İzzet Aydın!

Bond filmlerinin klasiğidir! Daha ilk sahneden aksiyon başlar ve Bond bir kez daha olağanüstü zor koşulların içinden insanüstü, “yok artık” dedirtecek şekilde kurtulur ve bu sahne bizi film boyunca sürecek maceralara hazırlar!

İlki 1962 yılında çekilmiş bu hayali İngiliz istihbarat ajanının hikâyeleri 7 farklı aktör tarafından bu geçmiş 55 yıl içinde 26 kez beyazperdeye yansımış ve dünya sinema tarihinin en uzun serisi olmuş. İlki Sean Connery, sonuncusu Daniel Craig; benim favorim ise Pierce Brosnan idi… Çoğu zaman izleyende “gerçek olamayacak kadar iyi” hissi veren Bond karakterleri kurumsal hayatın içinde olsa, hele de bizim ekibimizde olsa, iyice havaya girip “ahh birazcık bende de bu özelliklerden olsa” diye sizin de aklınızdan geçmiş olabilir.

Özellikle de insan kaynakları olarak Bond’lardan bulmak ve geliştirmek ne havalı olmaz mıydı? Bazen yetenek yönetimi tartışmalarının içinde Bond’lar aradığımızı düşünüyorum. Öyle ya Bond da bir insan; özel kostümü olan bir süper kahraman değil; öyleyse bir yerlerde var onlardan…

Geçen gün Deniz Akademi’de ev sahipliği yaptığımız kalabalık bir etkinlik sırasında, tam da Oscar’lar daha yeni dağıtılmış, biraz sinema, biraz yetenek tartışmaları yaparken, kapıdan içeri İzzet girdi ve onu görenlerde yarattığı pozitif duygulara karşılık her zaman karşılaştığı “ünlü” muamelesine mütevazı bir yanıt vererek ayrıldı yanımızdan. O an ışık yandı beynimde ve “bizim Bond’larımızdan biri, İzzet” diye geçirdim içimden… Kimdi İzzet?

1975 doğumlu ve 15 yaşında iken ailesi ile Amasya’dan İstanbul’a göç etmişler. Beş kardeşin ikincisi ve kendini bildi bileli çalışıyor. Askerden döner dönmez evlenip İzmir’e gitmiş; genç yaşta kız babası olup, 7 yıl birçok farklı işte çalıştıktan sonra yuvasından ayrılıp yeniden tek başına büyük şehre dönmüş.

2003 yılında kahvede otururken DenizBank’a taşeron iş yapan bir firmanın yetkilileri yeni yapılacak ek hizmet binasının inşaatına geceleri göz kulak olacak birini arıyorlarmış. İşe başlamış. İnşaat bitince “şef” olmuş ve o dönemde hızla şubeleşen DenizBank’ın 7 şubesinin inşaat işlerinde işin başında bulunmuş. Daha sonra Genel Müdürlükte iç hizmetler bölümüne geçip 2007 yılında Deniz Akademi’nin açılması ile birlikte bizim ekibe katılmış.

Bu on yılı aşkın süre boyunca bir kez dahi yüzünü asık görmedim. Nasıl yapıyorsun bunu diye sorduğumda, “sahte gülücük yaymadım bugüne kadar, direkt gülüyorum” dedi. O öyle olunca; sizin farklı reaksiyon verme şansınız yok ki; direkt gülüyorsunuz. O da, “beni sevdiklerini biliyorum” diyor; “binlerce kişiye dokundum; enerjiyi alıyorum. Çünkü onların gözünün içine bakarak konuşuyorum. Kimseye hayır diyemem; yardımcı olmak için varım; onlar varsa; biz varız.”

İzinli olduğu günleri yadırgadığını, ara sıra gelip ortalığı kolaçan ettiğini; izne başka bir yere gittiğinde ATM’lerin çalışıp çalışmadığına, şubenin konumuna, temizliğine, titizliğine baktığını, hatta bazı örneklerde şubeye girip ilgili arkadaşlara görüşlerini ilettiğini ekliyor. Hiç şaşırmam; çünkü Akademi ile ilgili her an kafasında yeni fikirler, projeler olduğuna, bir boşluk ve fırsat gördüğünde, bunu size aktarmak için gözünüzün yine içine içine bakıp önerilerini sıraladığına o kadar çok şahidim ki…

“Çalıştığım bütün firmalarda kapının anahtarı bende olmuştur. Ben mal sahibiyim burada; yarın piyangodan para çıksa, ben yine gelmeye devam ederim.”

Gerçek kahramanlar aramızda. Olanca sahicilikleri ile gülümseyerek geçiyorlar yanımızdan, hayatımızdan. Aslında hepimiz Bond’lar yerine böyle sahici, samimi İzzet’ler aramıyor muyuz? Kendimi klasikleşmiş Bond repliğini uyarlarken duyuyorum:

“Benim Adım İzzet, İzzet Aydın!”

İyi ki varsın, İzzet…

İzzet Aydın’in hikayesi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s